Jak to chodí na statku – zpětná vazba

Jak to chodí na statku – zpětná vazba

Projekt „Jak to chodí na statku“ se uskutečnil díky nadačnímu fondu Zeměkvět. Děti z mateřských škol se dozvěděly nové informace ohledně chovu koní, slepic a králíků. Povídaly jsme si o lípách, bylinkách, hříbcích a přírodě okolo nás. Za tři dny se projektu zúčastnilo přibližně 150 dětí. Projekt hodnotíme pozitivně a podle zpětně vazby jsou i děti a paní učitelky spokojení. Z celého srdce děkujeme za pomoc s realizací tohoto projektu.

Zpětná vazba Háj ve Slezsku

Výlet na Statek U modrého jednorožce byl báječný.  

Protože jsme tři školky se spoustou dětí, rozdělili jsme výlet do dvou dnů.  Po příjezdu nás přivítaly milé zaměstnankyně statku, které se nám věnovaly po celou dobu výletu. Děti se seznámily s chovem slepic, mohly vejít i do ohrady, pohladit si je apod., pozorovaly králíčky, dále jezdily na koníčcích – ponících, výbornou částí byla příprava boxu pro koně, kdy děti chystaly seno, slámu, vozily je na kolečkách nebo se samy děti nechávaly vozit na kolečkách J.  Dále si prošly naučnou stezku, koně mohly také nakrmit, dozvěděly se, jak se jmenují části jejich postroje apod. Součástí ranče je také dětské hřiště, kde si děti krátily čas při čekání na další aktivity. Po celý čas děti doprovázel roztomilý kamarád pes. Na závěr děti s sebou do školky dostaly pracovní sešit, ve kterém na ně čekaly úkoly, které souvisely s tím, co děti prožily, jaké poznatky získaly. Ve školce jsme si je pak společně vyplňovali a vzpomínali na všechno, co jsme viděli, co jsme si zapamatovali. Děti si pak pracovní sešit vzaly domů a povídaly si o všem s rodiči. Byl to skvělý výlet! Bylo to velmi přirozené setkání se zvířátky, s přírodou. Děti prostřednictvím prožitku získaly spoustu nových informací, byly v pohybu, na čerstvém vzduchu. Nejenom dětem, ale i pedagogům se tento výlet velmi líbil a určitě budeme rádi, když se zase na statek U Modrého jednorožce vypravíme. 

Velmi děkujeme paní Biegunové a paní Konečné za pozvání a těší se zase někdy na viděnou! 

S přáním pevného zdraví 

 Alice Hranošová, MŠ Háj ve Slezsku, fotografie: https://skolkahaj.cz/haj/????-jak-to-u-nas-vypada/

Zpětná vazba – MŠ ZÁMOSTÍ

V pondělí 12. 6. 2023 se děti vydaly na statek U modrého jednorožce, který se nachází v Dolní Lhotě. Po příjezdu nás přivítala paní ředitelka spolku FOR HELP s lektorkami, které se nám po celou dobu naší návštěvy věnovaly. Děti se poté rozdělily do dvou skupin, každá z nich se vydala na jízdárnu, kde se děti projely na koních a ponících. Pro děti byl velkým zážitkem poznávat okolní krajinu z koňského hřbetu a také si užívali kontakt s koňmi, kteří se jim moc líbili. Dozvěděli se spoustu užitečných informací o koních a péči o ně ve stájích. Učili se poznávat prostředí koňských stájí a jejich vybavení. Vyzkoušeli si také praktické činnosti koňáků jako je třeba navážení sena.

Paní lektorky provedly děti také naučnou stezkou, na které se nachází několik stanovišť s přírodovědnými úkoly. Na prvním stanovišti děti poznávaly druhy lesních ptáků a jejich rozdíly. Dověděly se tak například, jak se liší od sebe datel a strakapoud. Ke druhému stanovišti si děti zazávodily. Na druhém stanovišti s názvem „Lípová alej“ se děti dozvěděly zajímavosti o funkci stromů v naší přírodě. Další stanoviště bylo zaměřeno na to, co jedlého a nejedlého můžeme najít v lese.

Děti si také prohlédly prostředí farmy určené pro chov slepiček. Pod vedením paní lektorky se seznámily s druhy slepiček a jejich životem v kurníku. Vyzkoušely si slepičky nakrmit a jednu z nich také pohladily. Nahlédly do opravdového kurníku a paní lektorka jim ukázala jedno pěkné bílé právě snesené vajíčko. Společně si s dětmi popovídali o tom, jak takové vajíčko slepička snáší a co se s ním dále děje. Dětem se nejvíce líbila slepička hedvábnička, která je podle dětí celá huňatá.

Všem se výlet moc líbil, děkujeme za krásný a zajímavý program. Doufáme, že se zde opět vrátíme.
MŠ Zámostní