Studentka získala prestižní cenu

Studentka získala prestižní cenu

Opava – Veronika Biegunová je od minulého týdne držitelkou Ceny 17. listopadu, udělované za rozvoj občanské společnosti. Studentka Masarykovy střední školy zemědělské a Vyšší odborné školy si ji v úterý převzala z rukou primátora Martina Vítečka (ANO).

Od svých sedmi let se věnuje práci s koňmi a účastní se hobby závodů. Těší ji i práce s malými dětmi a obě záliby skvěle spojila do jedné velmi prospěšné činnosti. Od loňského roku se angažuje v programu Mazlení s koníkem, zaštítěným společností For help, která podporuje občanské sdružení Adventor.

To se pod heslem Autismus svět jinýma očima věnuje zájmovým aktivitám dětí s autismem.

Veronika poskytuje malým autistům terapeutickou péči s pomocí svého vysloužilého dostihového koně. Desetiletý Advokat JS je pro hiporehabilitaci dobře vycvičen. Jeho mladá majitelka ho každou sobotu s malými autisty čistí a vodí, děti na něm jezdí, povídají si s ním a komunikují současně i mezi sebou.

Pro jejich rozvoj mají tyto aktivity velký význam. „Zapojila se též do ostatních autistických komunitních a volnočasových aktivit do činnosti v klubových prostorách, do setkávání rodičů těchto dětí nebo do víkendových aktivit pro rodiny s názvem Víkendové mazlení s koníky,“ konstatuje ředitel opavské „zemědělky“ Arnošt Klein.

Uvedené aktivity, věnované těmto dětem bez nároku na odměnu, jí zabírají spoustu volných dnů. Veronika je však pro dobrou věc, ráda obětuje a dokazuje, že mezi mladými lidmi jsou obětavci se srdcem na pravém místě.

Hiporehabilitace je zastřešující a nadřazený název pro všechny aktivity a terapie v oblastech, kde se setkává kůň a člověk se zdravotním nebo mentálním znevýhodněním. U koně je hlavním předpokladem dokonalý výcvik, bezproblémový charakter při kontaktu s člověkem, korektní mechanika pohybu, dobrý zdravotní stav a psychická odolnost.

Autor: Jitka Hrušková
http://opavsky.denik.cz/zpravy_region/veronika-biegunova-cena-17-listopadu24112014.html

veronika-biegunova