Pobytové Mazlení s koníkem

Pobytové Mazlení s koníkem

Druhý ročník Mazlení s koníkem 31.5. 2015 – 3.6. 2015
Pobytové Mazlení s koníkem

Zveme vás na pobytové Mazlení s koníkem do krásného penzionu Sluníčko v Beskydech. Přijďte si odpočinout, pomazlit s koníky a poslechnout si přednášky, týkající se autismu.

Kdy – 31.5. – 3.6. 2015

Kde – Penzion Sluníčko v Beskydech, Ostravice 1279, 739 14 Ostravice

Program

31. 5.

příjezd ve 13:00 – seznámení s programem

pro děti: Naučíme se dýchat se spec. pedagogem, p. Marcolová

pro rodiče: Masáže lávovými kameny

večerní posezení u táboráku

1. 6.

9:30 – 11:00 pobyt v bazénu, Mazlení s koníkem

14:00 – 16:00 program pro děti, společenské hry pro děti s PAS

přednáška ABA – Petra Doleželová a Gabriela Miková

17:00 – 19:00 beseda – Michal Roškaňuk

2. 6.

9:30 – 11:00 pobyt v bazénu, Mazlení s koníkem

14:00 – 16:00 Arteterapie s Gabkou Hanákovou

17:00 – 20:00 beseda – Michal Roškaňuk

3. 6.

9:00 – 11:00 ukončení pobytovky

Co sebou?

Pro Mazlení s koníkem – přiléhavé oblečení a pevnou obuv, jezdeckou helmu (cyklistickou), plavky, teplé oblečení.

Kapacita pro masáž je max. 5 osob. Sebou jeden velký ručník a 4 malé.

K táboření si, prosím, přibalte své špekáčky, nebo co máte rádi. Tácky, hořčice, kečup, chleba pro vás zajistíme. Obědy a večeře nehradí společnost For Help.

Vstupné na pobytové Mazlení s koníkem je pro rodinu 500,- Kč. Kapacita je již naplněna, ale můžete se zúčastnit všech přednášek a besed, které jsou přístupné veřejnosti zdarma. Z organizačních důvodů je, však třeba se na přednášky přihlásit u paní Mirky Biegunové, e-mail: m.biegunova@forhelp1.cz

Při pobytovce budou připravení asistenti pro děti s PAS (poruchy autistického spektra).

 

První ročník Víkendové Mazlení s koníkem 10.10. – 12.10.2014

Jako první bych ráda poděkovala všem lidem, kteří podpořili společnost FOR HELP. BEZ VÁS BY NEBYLO ŽÁDNÉ MAZLENÍ S KONÍKEM. S VELKOU VDĚČNOSTÍ VÁM DĚKUJI! Hned první den nás děti překvapily. Do pozdního večera si samy hrály hry, které se jim přizpůsobily. Starostliví rodiče neustále pokoukávali po svých dětech, ale ty měly dost práce hledáním balónu ve tmě. Hrály s ním totiž vybíjenou podle svých vlastních pravidel. Nakonec všechny společně usedly na schodech před restaurací. V hloučku spolu debatovaly, a dokonce jsme se dozvěděli, že hrály slovní fotbal. Opravdu velmi krásné ukončení dne.

Druhý den začal vydatnou snídaní, a pak jsme se odebrali do stájí. Rozdělili jsme si koně a společně jsme se všichni přesunuli na jízdárnu. Při dotazu, kdo bude čistit stáje, se mi samozřejmě napoprvé nikdo neozval, ale na třetí pokus se pár zájemců přihlásilo. Na jízdárně mezitím začalo probíhat Mazlení s koníkem za asistence Michala Roškaňuka a Olgy Černohorské. Nemůžu se ubránit pocitu štěstí, když jsem je všechny zpovzdálí pozorovala. Troufám si říci, že všichni byli spokojení a pohlcení příjemnou atmosférou. Na závěr dopoledního Mazlení s koníkem děti odvedly koně na pastvu, aby si zaslouženě odpočinuly, a také slyšely od dětí poděkování. Rodiče uklidili jízdárnu, (takže tomu házení koňských koblížků se nakonec nevyhnuli) a šlo se na oběd. Po obědě jsme si rozkrájeli dort, který nám věnovala cukrárna Prokopovy dorty k příležitosti prvního víkendového Mazlení s koníkem. Nejen že byl přenádherný, ale taky výborně chutnal. Děkujeme mistrům cukrářům! Po dobrém obědě a moučníku přišla chvilka pro zábavu. Olga Černohorská není jen odborník na pedagogickou psychologii, ale je také výtvarnicí, takže nám přivezla ukázat a hlavně si v praxi vyzkoušet nové speciální společenské hry z vlastní dílny. A tak jsme si všichni s chutí zahráli zvětšené Člověče, nezlob se, Piškvorky a Maxi-pexesa v látkových úpravách.  Z novinek nás zaujaly hry se stíny (ve dvou verzích – se zvířátky a s obrázky), které byly vyvinuty speciálně pro autisty. Největší úspěch měl ovšem látkový labyrint, u kterého se vyřádily nejen děti, ale pobavil i dospělé, byly to velké bitvy, kdo protlačí svou kuličku látkovým tunelem až na konec a vloží ji do své misky jako první. Mladší děti si s nadšením zahrály zjednodušenou verzi Labyrintu – Závody kuliček.

Na druhou hodinu byla připravena vycházka s koňmi do přírody. Chvíli jsme dětem dopřáli projížďku na koních v lese mezi stromy, ale protože tam bylo dost příkré stoupání a dětem to na hřbetech koní bez sedla klouzalo, nakonec jsme se utábořili na velké louce obklopené nádhernou atmosférou podzimních barev stromů, lemujících mýtinu. Koně se spokojeně pásly a děti koukaly na svět z koňských hřbetů a dosyta se se svými zvířecími kamarády vymazlili. Věřím, že na louce obehnané zlátnoucím lesem všichni našli klid, uspokojení a sounáležitost. Ani se nám nechtělo zpátky, ale čekal nás ještě další program. Když jsme vrátili koně do stájí, přesunuli jsme se na večer do jiného hotelu, kde byl v salonku připravený workshop s Michalem Roškaňukem, na kterém sdělil maminkám své poznatky z Mazlení s koníkem. Za celý den měl možnost děti lépe poznat, a mohl tak poradit rodičům některé postupy na zlepšení komunikace s jejich dítětem a řešení některých problémových situací. Workshop byl pro všechny velkým přínosem, dokonce i pro asistenty. Děti s tatínky měly mezitím také o zábavu postaráno – využily totiž koupání v bazénu s mořskou vodou! A jak jsme je potom mohli vidět, byly nadšené, pořádně si to užily. Příjemně unavení z bohatého programu dne jsme se přesunuli zpět na náš penzion Jízdárna, a když rodiče uložili děti ke spánku, zajímavá debata z workshopu ještě volně pokračovala na příjemném večeru s dobrou pozdní večeří. Byla to krásná tečka za prvním pobytovým Mazlením s koníkem.

V neděli ráno se po výborné snídani všichni rozloučili a plní krásných zážitků, ale i nových poznatků, se všichni rozjeli do svých domovů. Mazlení s koníkem se velmi vydařilo, a tak můžeme plánovat nějaké další. Bude o něj jistě velký zájem!

PODĚKOVÁNÍ:

Mým dětem Verunce Biegunové a Viktorce Biegunové, Michalovi Roškaňukovi, PaedDr. Olze Černohorské, Monice Duksové, Katce Navratové, Klárce Hořínkové, Voltiž Duha o. s. Karle, Katce a Míše, Cukrárně Prokopovy Dorty, Penzionu Jízdárna a samozřejmě všem rodičům a dětem.